2021. október 30., szombat

EMŰK, Sepsiszentgyörgy

 PARALEL 

 

   2021. november 5-én, nyílik PARALEL címmel az Erdélyi Művészeti Központban a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem közreműködésével Sepsiszentgyörgyön indított festőművész- és szobrászművészképzés jelenlegi és leendő oktatóit bemutató tárlat. A Mészáros Gergely, Péter Alpár és Madaras Péter által rendezett kiállítást Várallyay Réka művészettörténész nyitja meg.

   A székelyföldi magyar nyelvű művészképzés megalapozása több éve fölmerült és dédelgetett kezdeményezés. Bár a térségben számos középiskolában végeznek diákok képzőművészet szakon, e tanintézmények hallgatói csupán nagy távolság megtétele árán folytathatják tanulmányaikat anyanyelvükön. Az idén indult festészet és szobrászat osztatlan mesterképzés olyan kedvező feltételek meglétének gyümölcse, mint a Pécsi Tudományegyetem kezdeményezése, hogy művészeti képzéseiket Magyarország határain túlra is kiterjesszék; a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyön épülő Campusa, amely két éven belül teret biztosít az oktatásnak; egy olyan székelyföldi művészközösség, amely szakmai felkészültsége révén képes egy új művésznemzedéket fölnevelni, illetve Sepsiszentgyörgy városának kulturális légköre, számos kiállítótere. A cél egy külföldi irányvonalakra nyitott, azokkal párhuzamos, ám mégis önálló szellemiségű erdélyi, magyar nyelvű művészeti képzés létrehozása.

Jelen, az Erdélyi Művészeti Központban nyíló kiállítás címe (PARALEL) a magyarországi illetve az erdélyi művésztanárok munkássága közötti párhuzamra utal. A kiállítás sokszínű képet közvetít arról, hogy hogyan gondolkoznak hasonló kérdésekről azok a képzőművészek és tanárok, akiket eddig nagy földrajzi távolságok választottak el, de idéntől együtt dolgoznak a Sepsiszentgyörgyön elindított képzőművészeti egyetemi képzés megalapozásán. A tárlaton szereplő 38 képzőművész változatos műfajokban készült alkotásait a kiállítás kurátorai négy nagyobb kérdéskör szerint csoportosították, így kidomborodik, hogy az alkotók hogyan viszonyulnak különböző társadalmi kérdésekhez vagy a környezethez és a hagyományokhoz, külön egységbe rendeződnek azok a munkák, amelyek a jel – misztika – rend fogalomköréhez kapcsolódnak s további csoportot képeznek a geometria és absztrakció vonzásában született művek.

   Kiállító művészek: ÁDÁM Zoltán, BERZE Imre, BÓBICS Diána, BOLCSÓ Bálint, BÖHM Gergely, BUDÁN Miklós, BULLÁS József, Colin FOSTER, ÉLTES Barna, ERNSZT András, FUSZ György, GAÁL Tamás, GAGYI Botond, GAUDI Tünde, GERGELY Zoltán, HEGYI Csaba, HORVÁTH Csaba Árpád, HORVÁTH Levente, HOSSZÚ Zoltán, KOVÁCS Balázs, LENGYEL Péter, LOSONCZY István, LUKÁCS József Jóka, MADARAS Péter, MÁTHÉ László, MÉSZÁROS Gergely, MOLNÁR Tamás, NEMES Csaba, NYILAS Márta, PALATINUS Dóra, PÁPAI Lívia, PÉTER Alpár, REZSONYA Katalin, RÓZSA Béla, SOMODY Péter, TÓTH Zsuzsa, ÜTŐ Gusztáv, VORZSÁK Gyula.

   A tárlat 2021. december 4-ig, keddtől péntekig 10 és 17 óra, szombaton pedig 10 és 18 óra között, az érvényben lévő járványügyi szabályozások betartásával látogatható az Erdélyi Művészeti Központ földszinti és harmadik emeleti kiállítótereiben.

2021. október 22., péntek

 

 COAST TO COAST
Részegh Botond / Bogdan Mesteru K.I.

 

    2021. október 21-én nyílt kiállítása Részegh Botond csíkszeredai képzőművésznek a bukaresti The Modernist-ben. A helyszínen az érdeklődők, Részegh Coast to Coast című művészalbumának anyagából, valamint Bogdan Mesteru K.I. formatervező munkáiból kaphattak ízelítőt.

   Kerouac nyomán, barátommal éveken át tervezgettük az utat, ám úgy vélem, tulajdonképpen nem ezért keltünk útra. Egyszerűen látni akartuk Amerikát. Eleinte csak a 66-os útról akartam fényképeket készíteni, de hamar rájöttem arra, hogy túlságosan befolyásolnak a hozzá fűződő legendák. Ezért úgy döntöttem, elfelejtem Kerouacot és mindazt, amit a témáról olvastam, hallottam. Saját szememmel akartam látni Amerikát. Azzal az elképzeléssel indultam útnak, hogy Polaroid géppel készítek felvételeket, de kiderült, hogy a gépem tönkreteszi a papírt. Úgyhogy lemondtam róla, és elhatároztam, hogy fehér-fekete fotókat készítek. Új telefonom volt, egy iPhone, és néhány new-yorki fotót azzal készítettem, amelyek rendkívül tetszettek. Úgy éreztem, megtaláltam a Polaroidomat. Azonnal megragadott a fénykép rajza és erőteljes fekete- fehér árnyalatai (grafikus művészként sokat dolgozom fekete-fehérben), így teljesen lemondtam a fényképezőgépről. No meg ismertem Ansel Adams és Andreas Feininger, Robert Frank fotóit, és rájöttem, hogy fényképezőgépet használva nehéz volna nem őket utánoznom. Úgy tűnt, hogy a telefonnal való fényképezés egy más, hozzám közelebb álló látásmódot igényel.
   Chicagóból a 66-os úton elindulva csakhamar szembesültem azzal, hogy kezdeti terveim a megtett mérföldekkel együtt sorra porrá válnak. Így történt, hogy a Route 66-ra kidolgozott tervem Coast to Coast tervvé alakult: 66 kép az Atlanti-óceántól (Cony Island) a Csendes-óceánig (Santa Monica Pier).

   A képekhez Totth Benedek írt 10 novellát, amelyeket Owen Good fordított angolra és így együtt jelent meg 2019-ben a Coast to Coast könyv, melynek megjelenését a Gyomai Kner Nyomda támogatta. (R. B.)