2015. december 22., kedd

 

II. Szárhegyi Képzőművészeti Konferencia 2015

 

  A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, valamint a Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében 2015. december 12-én került megrendezésre a II. Szárhegyi Képzőművészeti Konferencia. A tanácskozás fő témája  a székelyföldi  alkotótelepek szerepe, jelenlegi helyzete, valamint új irányvonalak és stratégiai lehetőségek megvitatása volt. Az eseményen jelen voltak képzőművészek, művészettörténészek, intézményvezetők, valamint több szakmai fórum és művésztelep szervezője Hargita, Maros és Kovászna megyéből. A megbeszélés során a szakmai beszámolók mellett olyan jellegű javaslatok is elhangzottak mint például egy székelyföldi, szakami érdekszövetség megalapításának kérdése is.

 


2015. december 11., péntek


drMÁRIÁS

Nagyon örülök, hogy végre nem kell örülnünk

 

  drMáriás Nagyon örülök, hogy végre nem kell örülnünk című kiállításának megnyitójára és Mona Lisa és a tenger című regényének bemutatójára került sor december 11-én, délután a sepsiszentgyörgyi Teinben. A művésszel Dezső Antal beszélgetett.



  Egy totalitárius rendszerben Máriás Béla, alias drMáriás huzamosabb ideje betiltott alkotásokkal, tabu témák újraértelmezésével és mártírstátusszal büszkélkedhetne. Festészettel párhuzamosan írással, meg zenéléssel is foglalkozik, tevékenysége könnyedén nevezhető összművészetinek (a pulzArt fesztiválon filmvetítéssel, könyvebmutatóval és festészeti kiállítással is részt vesz).
  Az újvidéki születésű alkotót gyakran titulálják dadistának, szürrealistának, vagy éppen a pop-art művelőjének. A sepsiszentgyörgyi kiállításra leginkább a szatirikus szó találna. A fentebb felsorolt valamennyi irányzat stílusjegy tettenérhető műalkotásain. Kortárs alkotóként azonban elsősorban a szociális érzékenysége és az aktuális témák iránt érzett különös vonzódása jellemzi.
 „drMáriás politikai-társadalmi-történelmi utalású festményei nagy visszhangot váltanak ki. Egyéni kifejezésmódja az abszurd, a groteszk, a szürreális, a dadaista, a realista, a pop és a naiv művészet elemeivel operálva fogalmaz meg társadalomkritikus véleményt, miközben nevettet, gondolkodtat és elszörnyülködtet. Képi utalásai a nézőben megrögzött véleményeket, emlékeket, történelmi traumákat és hétköznapi beidegződéseket mozgatják meg, mintha valójában az érzelmeinkkel, az emlékeinkkel, s a vágyainkkal festené a képeit.” – fogalmaz a szentendrei Ferenczy múzeumot vezető Gulyás Gábor.
  drMáriás azok számára érdekes, akik nem határolódnak el a politikai, közéleti porondtól – maró cinizmusával pontosan ezt a szférát karikírozza teljes erőbedobással. (forrás: http://www.pulzart.ro)
  További képek az eseményről itt:  
 https://www.facebook.com/medi/set/?set=a.798181740310560.1073741937.367046210090784&type=3
Fotó: Dobre Lehel 

 

MANIANIMAE - Testet öltött mániák

Szira Henrietta és Szíj Kamilla kiállítása a Magmában




  A pulzArt összművészeti fesztivál részeként, december 10-én nyílt meg Szira Henrietta és Szíj Kamilla kiállítása a sepsiszentgyörgyi Magmában. Megnyitóbeszédet mondott Kopeczky Róna művészettörténész, kurátor. Megtekinthető 2016. január 10-ig.

  "A mánia egy belső válasz a külvilágra, probléma feloldási kísérlet. Ezt a sokféleképpen értett, pozitív és negatív felhanggal egyaránt gyakran használt fogalmat mindketten saját értelmezésünkben vizsgáljuk.
   Közös kiindulópontként, közös nevezőként a mániát egy olyan ismétlődő, meditatív folyamatként értelmezzük, ahol nem az automatizmus, hanem az előre kigondolt rendszer az irányadó. Ebben a rendszerben a munka készítése során egy választott alapelemből átlátható struktúra jön létre.
   A kiállításon fontos tényező még az egymás munkáira reflektálás és az interaktivitás. A mániás cselekedet természetéből adódóan magányos, intim, elszigetelt. Ezt mi szeretnénk feloldani, és a közönséget is bevonni a saját belső folyamatainkba.
   A kiállított munkáink és a hozzájuk kapcsolódó műhelymunka nem válik szét, egységet képez a térben, közösségi interaktív térré alakítva azt."

Szíj Kamilla, Szira Henrietta 


2015. december 8., kedd

 

JOVIÁN GYÖRGY 

EMŰK, Sepsiszentgyörgy

 

 

  2015. december 13-án, 17 órától nyílik Jovián György festőművész kiállítása, a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központ  lll. emeletén.
  Megnyitja: Gulyás Gábor művészettörténész a szentendrei Ferenczy Múzeum igazgatója.
  A kiállítást rendezte: Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész az Erdélyi Művészeti Központ vezetője.

   A tárlat megtekinthető 2016. január 10-ig


  Jovián György, Szilágysomlyón született 1951-ben. Tanulmányait a bukaresti Képzőművészeti Főiskolán végezte 1975-ben. Főiskola után csomagolástervező, majd a nagyváradi Állami Színház vendég díszlettervezője (1977–1981); 1978-tól tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének. 1982-ben áttelepül Budapestre; 1983–1996 közt a Játékszín, 1996–1999 közt a Merlin Színház grafikusa. 1999-től a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa. 1983-1985 között a Derkovits-ösztöndíjban részesült, 1986-ban spanyolországi tanulmányúton járt. 1984-ben a Stúdió-díjat, 1985-ben a Római Magyar Akadémia ösztöndíját, 1991-ben és 1995-ben az Osztrák Kulturális Minisztérium ösztöndíját, 1991-1992-ben a Magyar Hitelbank ösztöndíját kapta meg. 1999-ben Munkácsy-díjas művész. 2001-ben a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma díját kapta. 2002-ben a főváros önkormányzata által lisszaboni ösztöndíjat nyert. Tagja a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének, a Magyar Festők Társaságának, a MAMÜ Társaságnak, a Szinyei Társaságnak, a Képző-művészek Batthyány Körének.

Fotó: MTI

Képek a megnyitóról (frissítés): 
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.799442016851199.1073741953.367046210090784&type=3