2018. október 16., kedd

5. Székelyföldi Grafikai Biennálé, Csíkszereda, Megyeháza Galéria


Lengyel grafika 




  A kiállítás anyagát a Bukaresti Nemzetközi Grafikai Biennálé (BIPB), 2016-os kiadásának anyagából válogatta Anca Boeriu a rendezvény kurátora, ami kizárólag a lengyel grafikára és a hangsúlyos lengyel jelenlétre fókuszál.

  A megközelítőleg 25 műalkotást bemutató kiállítás, a legmagasabb színvonalat képviselő, nagy  múltú tradíciókkal és meghatározó karakterrel rendelkező hagyományos lengyel grafika egy kis szegmensébe próbál betekintést nyújtani.  A lengyel grafikát és az ide tartozó lengyel plakátiskolát is a sajátos kifejezésmódja és témafeldolgozása alapján, mindig egyedi jelenségként tartották számon világszerte.

  Egy kicsit visszatekintve a múltba, a lengyel grafikáról írta Elek Artúr író művészettörténész a Nyugat  egy 1926-os számában, egy Budapesten megrendezett éppen aktuális lengyel grafikai kiállítás kapcsán:

  A legmagasabb európai mértéket is megütő kitűnő fametszőik vannak a lengyeleknek. Legeredetibb képzeletjárásúak és technikailag is legkitűnőbbek. Megérdemlik, hogy a nevüket emlékezetünkbe véssük, mint ahogy fametsző művészetünk fejlődésére nyereséges volna, hogy fametszetű lapjaik egy sorozatát itt marasztaljuk példának és útmutatónak.

  Ezeknek a hagyományoknak és rendkívül egyedi kifejezésmódnak ma is megvannak a követői a fiatal generáció körében is, akik a műfajt színvonalas, új aktuális szellemi tartalmú alkotásokkal gazdagítják. Például az itt jelenlevő Magda Szplit vagy Henryk Krolikowski is.

  A kiállítás a  Bukaresti Nemzetközi Grafikai Biennálé és a 5-ik Sepsiszentgyörgyi Székelyföldi Grafikai Biennálé szakmai együttműködésének első lépéseként jöhetett létre.

  Többek között, a két biennálé közös találkozási pontját is, a mindkét rendezvényen érzékelhető, markáns lengyel jelenlét határozta/ határozza meg. 
Ferencz S. Apor
 

  A kiállítás a Hargita Megye Önkormányzata által is támogatott, sepsiszentgyörgyi 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé rendezvénysorozatának részét képezi. Társszervező a Gyergyószárhegy Kulturális és  Művészeti Központ. 

  A kiállítást 2018. okt. 17-én 18. órától nyílik a csíkszeredai Megyeháza Galériában  és november 5-ig látogatható.


2018. október 9., kedd


5. Székelyföldi Grafikai Biennálé, Sepsiszentgyörgy


 Egy lezáratlan életmű dokumentumai
 Siklodi Zsolt (1966-2017) emlékkiállítása




  Kiállítással egybekötött könyvbemutatóra kerül sor 2018. október 12-én, 19 órától Siklodi Zsolt, a Székelyföldi Grafikai Biennálé egykori kurátorának emlékére a sepsiszentgyörgyi Lábas Házban.

  Siklodi Zsolt kezdetben főleg grafikai megközelítéssel hozza létre „vizuális kísérleteit”, néha klasszikus eszközökkel (litográfia, kézi rajz, rézkarc), néha pedig az új technológiák adta lehetőségeket használva (plotterrajz, fénymásolás, gépi gravírozás ). Ezzel párhuzamosan más képzőművészeti műfajokban is kitérőket tesz kísérletező játékossággal.

  Siklodi Zsolt 1966-ban született Szovátán, tanulmányait Marosvásárhelyen, majd a kolozsvári Képzőművészeti Egyetemen végezte. A főiskolai éveket követően egy ideig a székelyudvarhelyi „Palló Imre” Művészeti Középiskola tanáraként, majd a gyergyószárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti igazgatójaként dolgozik és elnöke a szovátai Kusztos Endre Képzőművészeti Egyesületnek.

  Kurátora és szervezője volt a gyergyószárhegyi KorkéP Művésztelepnek, valamint ugyan ezen a néven kortárs képzőművészeti folyóiratot szerkesztett. Alkotásait számos bel- és külföldi egyéni, illetve csoportos tárlaton láthatták az érdeklődők.  A 2017-ben bekövetkezett haláláig, a Székelyföldi Grafikai Biennálé kurátora és szakmai zsűrijének tagja volt.

  „A csonka életmű és a szerteágazó szervezői tevékenység egy nehezen pótolható kerek egységgé áll össze. És jóllehet Siklodi Zsolt életművét rendszerezhetjük, bemutathatjuk, feldolgozhatjuk – ezt tesszük ezzel a kiadvánnyal is –, briliáns személyiségét, energikus, örökmozgó szervezői munkáját már nem áll senkinek módjában pótolni.” – írja Erős István, a biennálé szakmai tanácsadója, a könyv egyik szerkesztője.

  A kiállítást megnyitja Ungvári-Zrínyi Kata. A könyvet bemutatják Erőss István és Ferencz S. Apor, valamint Ungvári-Zrínyi Kata. A kiállítás 2018. november 2-ig látogatható a Lábas Házban.

5. Székelyföldi Grafikai Biennálé, Sepsiszentgyörgy


Játékok küzdőtereKamil KOCUREK 
lengyel grafikus egyéni kiállítása



  
  Kamil Kocurek a „Játékok küzdőtere” című egyéni kiállítása  2014 és 2018 között készült alkotásokat mutat be.

   A mélynyomással készült sorozat jelentős részét azok a kompozíciók képezik, amelyek szárnyas oltárhoz hasonlóan szerveződnek, sajátos moduláris elrendezésben, megsokszorozott grafikai kompozíciót eredményezve. Minden alkotásban és a mögöttük lévő elképzelésben a művész személyes érdeklődése gyökerezik.

   „Szembesülve a globális terrorveszéllyel, az egész világot érintő háborúkkal és konfliktusokkal, a hírekből és a közmédiából merítek inspirációt, majd a saját magam módján dolgozom fel őket. Sajátos teret alkotok, az arénát vagy küzdőteret, hogy kifejezzem félelmeimet, elragadtatásaimat és érdeklődésemet, melyek aztán előhívják és meghatározzák vizuális válaszaim formáját.” – vallja Kocurek.

  Munkái formailag a metaforikus küzdőtér és csatatér valószerűtlenségére utalnak, a jelenbe helyezett színlelt játékteret képeznek.

   A kiállítás megnyitójára 2018. október 12-én, 17 órától kerül sor Sepsiszentgyörgyön a MAGMAtemp-ben, (Keresztes Ház, Gróf Mikó Imre utca 9.szám). A kiállítás kurátora: Magdalena Hanysz-Stefańska.

   Kamil Kocurek 1990-ben született Tychy helységben, Lengyelországban. Középiskolai tanulmányait Katowice-ben végezte 2010-ben. A Katowice-i Művészeti Akadémia Képzőművészeti Karán tanult tovább. Jan Szmatloch professzor grafikai stúdiójában diplomázott 2015-ben, ekkor díjban részesült. Az akadémia befejezése után a Gdansk-i Képzőművészeti Akadémia Grafika Karán kezdett el tanítani. Leginkább a grafika, festészet és művészeti installációk érdeklik. Aktívan részt vesz művészeti eseményeken, grafikai szemléken Lengyelországban és külföldön is. A 4. Székelyföldi Grafikai Biennálén ő nyerte el a biennálé fődíját.


  A kiállítás 2018. november 9-ig látogatható, hétfő kivételével naponta 10:00-18:00 óra között.

2018. október 2., kedd



5-ik Székelyföldi Grafikai Biennálé, Sepsiszentgyörgy - 5th Graphic Art Biennial of Szeklerland, Sfântu-Gheorghe



  Közel 300 alkotás lesz látható az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálén

  Az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé, az előző évekhez híven, a grafika integráló szerepének bemutatását tűzte ki céljául. Az eseményt nagyfokú szakmai érdeklődés övezte, idén 58 országból, több mint 900 művésztől, közel 2300 alkotás érkezett.

  “A nagyszámú jelentkező és benevezett mű, egyértelműen azt támasztja alá, hogy a biennálé abba a szakaszába érkezett, amikor bátran kijelenthetjük, illetve tényként kezelhetjük, hogy egy világszinten számontartott szakmai eseményről van szó. Ahhoz sem fér kétség, hogy a régió egyik legfontosabb művészeti rendezvényévé vált és létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen.”  - véli Ferencz S. Apor, a biennálé kurátora.

  Az idei biennálé koncepciója, a hagyományos- és a digitális technikai megoldások közötti kölcsönhatások bemutatására összpontosít. Milyen ponton és hogyan találkozik a pixel alapú kép a tradicionális grafikával, mindezek az átfedések milyen megjelenítési formákat eredményezhetnek, illetve milyen aktuális szellemi tartalmakat generálnak.

  A benevezett munkák nagy száma az anyag szakmai minőségét pozitívan befolyásolta. A minden tekintetben változatos anyagban a hagyományos- és kisérleti-, a saját fejlesztésű egyéni- és a digitális technikákon át számtalan nézőpont, szemlélet és stílus képviselteti magát, nagyszámban reagálva a biennálé koncepciójára megfogalmazott felvetésre.

  A 294 beválogatott alkotásból rendezett kiállítás megnyitójára 2018. október 13-án, 17 órától kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban. A Székely Mikó Kollégium konferenciatermében további, szintén a kiállítás részét képező alkotások lesznek megtekinthetők. A díjátadó ünnepség 19 órától veszi kezdetét a Tamási Áron Színházban.

  A rendezvény keretében, október 12-én kerül sor Siklódi Zsolt, a biennálé volt kurátorának kiállítására a Lábas Házban, illetve a 2016-os szemle nyertesének, Kamil Kucureknek a kiállítására a MAGMAtemp-ben a Keresztes Házban (Gróf Mikó Imre utca 9.szám).

 A biennálé zsűrijét nemzetközi szinten elismert művészettörténészek és képzőművészek alkotják: dr. Cristian Aurel Opriș grafikus, a Kolozsvári Művészeti Egyetem tanára (RO), dr. Erőss István grafikus, az egri Eszterházi Károly Egyetem Vizuális Művészeti Intézetének tanára (HU), Liu Chun-Lan művészettörténész, a Tajvani Nemzeti Művészeti Egyetem tanára (TW), dr. Anca Boeriu grafikus, a Bukaresti Nemzeti Művészeti Egyetem tanára (RO), Vécsi Nagy Zoltán, művészettörténész az EMŰK vezetője (RO), Kónya Ábel képzőművész, a debreceni Modem kurátora (HU) és Ferencz S. Apor képzőművész, a Biennálé kurátora (RO).

  A zsűri négy díjat oszt ki a legszínvonalasabb munkák alkotói között: a Biennálé fődíját, amely 2000 euró, valamint három 1000 eurós jutalmat, a Nagy Imre-díjat, a Plugor Sándor-díjat és Nagy Pál-díjat.

  A szakmai zsűri által kiválasztott alkotások decemberben Csíkszeredában is kiállításra kerülnek. Az 5. Székelyföldi Grafikai Biennálé részletes programja és további információk a  www.grafikaiszemle.ro oldalon érhetők el.



Around 300 artworks will be exhibited at the 5th Graphic Art Biennial of Szeklerland

  The 5th Graphic Art Biennial of Szeklerland, set as a goal true to previous years to show the integrative role of graphic art. The event was surrounded by great interest on the part of the profession. This year came in around 2300 artworks of more than 900 artists from 58 countries.

  “The great number of participants and submitted works confirm definitely, that the biennial has come into a phase, when we can state with confidence and can state as fact, that we have here an event, that is acknowledged in the whole world. There is no doubt, that the biennial has become one of the most important artistic events of our region and its presence is unquestionably justified.” – says Apor Ferencz S., curator of the biennial.

  The concept of this year’s biennial is about the presentation of the interactions between the traditional and digital techniques. It deals with the question: how and at which point does the Pixel based image meet graphic art, what kind of representation forms are created through these overlaps, respectively what kind of actual intellectual contents are born in this way. 

  The big number of the submitted works influenced the professional quality of the material of the biennial positively. In this extremely diverse material a lot of point of views, attitudes and styles manifest themselves through traditional and experimental, self-developed and digital techniques as a reaction to the issue raised in the concept of this biennial.

  The opening celebration of the exhibition organized from the 294 selected works will take place in the Transylvanian Art Centre in Sfântu-Gheorghe on the 13th October 2018 at 5 p.m.. In the conference room of Székely Mikó High School will be exhibited further artworks, belonging to the material of the biennial. The Awards Gala will begin at 7 p.m. in the Tamási Áron Theatre.

  Also in the framework of this event on the 12th of October the exhibition of the former curator of the biennial Siklódi Zsolt will open in the House of Arcades, respectively in MAGMAtemp in Keresztes House (Gróf Mikó Imre street, no. 9). the exhibition of Kamil Kocurek, the winner of the 2016 biennial will begin.

  The jury of the biennial was composed of internationally appreciated art historians and artists: dr. Cristian Aurel Opriș graphic artist, professor at the University of Art and Design Cluj-Napoca (RO), dr. István Erőss graphic artist, professor at the Institute of Visual Arts of Eszterházi Károly University in Eger (HU), Liu Chun-Lan art historian, professor at the National University of Art Taiwan (TW), dr. Anca Boeriu graphic artist, professor at the National University of Art Bucharest (RO), Zoltán Vécsi Nagy, art historian, director of the Transylvanian Art Centre (RO), Ábel Kónya artist, curator of the Modem in Debrecen (HU) and Apor Ferencz S. artist, curator of the biennial (RO).

  The jury assigns four awards among the artists submitting the artworks meeting the highest standards: the Grand Prize of the Biennial of 2000 euro, respectively three prizes of 1000 euro: the Nagy Imre-Prize, the Plugor Sándor-Prize and the Nagy Pál-Prize. 

  The works selected by the jury will be exhibited in December in Miercurea-Ciuc as well. The detailed program of the 5th Graphic Art Biennial of Szeklerland and further information are available on the following web page: www.grafikaiszemle.ro