2015. október 29., csütörtök


AZ EGO KIÁRUSÍTÁSA  
Kortárs képzőművészeti cookbook


Wim Delvoye, "Snow White" 2006. Tattooed pig.


   A kortárs művészet sztárjainak alkotói stratégiáiról, önmenedzselési módszereiről tartot előadást, október 28-án 18 árától a csíkszeredai Sapientia EMTE-n Szigeti G. Csongor médiaművész, az egri Vizuális Művészeti Tanszék tanára.
Az előadás címe: AZ EGO KIÁRUSÍTÁSA – kortárs képzőművészeti cookbook volt.
 
   Kortárs képzőművészeti cookbook – egoszakácsok: James Turrell, Christo, Antony Gormley, Christian Boltanski, Anish Kapoor, Olafur Eliasson, Ron Mueck, Marc Quinn, Maurizio Cattelan, Ai Weiwei, Wim Delvoye, Jake and Dinos Chapman, Damien Hirst, Jeff Koons, Takashi Murakami, Banksy.

  „A nemzetközi képzőművészeti szcéna néhány nagyágyújának emblematikus művein keresztül kísérlem meg bemutatni az aktuális művészeti trendeket. Mik azok a tulajdonságok, stratégiák, amelyek alkamassá teszik őket a sztárszerepre, milyen közös és eltérő vonásokat, kapcsolatokat fedezhetünk fel közöttük? Hogyan teremtik meg az ego, a személyes mitológia, a különböző társadalmi témák és a közönség spektákulumigénye közötti kompromisszumot?“ (Sz. G. Cs.)

2015. október 28., szerda



Fragments of our identity

Cosmin Moldovan kiállítása az Új Kriterion Galériában 




"Szeretném, ha minden művész, szem előtt tartaná a társadalmi felelősséget, függetlenül attól, hogy melyik művészeti ágban dolgoznak."   
                                                                                                      Lucy Lippard

   Cosmin Moldovan legutóbbi szoborciklusa, mely a Fragments of our identity címet viseli, sikerrel tesztelték egy egyedi licit alkalmával az aradi Művészeti Múzeum Ovidiu Maitec termében ez év augusztus-szeptemberében.

   A csíkszeredai Új Kriterion Galéria, mely kétségtelen tekintélyre tett szert a mindig figyelmesen kiválogatott leghatásosabb kortárs művészek promoválása révén, meghívta az aradi művészt, hogy állítsa ki a legújabb műveit egy olyan konfigurációban, mely ennek a kiállítótérnek a sajátosságaihoz alkalmazkodik.

   A teljes ciklus annak a sorozatnak a véglegesítését jelenti, mely a kelet-európai ember sorsára fókuszál a sztálinista és posztsztálinista Kelet-Európában. Cosmin Moldovan, aki a temesvári művészeti főiskola neveltje, a posztmodern időkben formálódott, de komolyan érti a modern művészetet, és elsősorban a szobrászatot.

   Az a forma, melyet a művész gyakorol, nem más, mint „a forma lerombolása”, amit a XX. századi szobrászat fedezett fel és gyakorolt. A formát azért rombolják le, hogy újabb érzékenységet formáljanak. A modernizmus, emlékezzünk csak, a nyelvezet autonómiáját, a stilisztikai egységet, a forma tisztaságát támadta meg. Olyan alkotókra gondolunk, mint Piet Mondrian a festészetben vagy Brâncuși a festészetben. A posztmodern vegyítette a stílusokat, a dekonstrukciót és a töredék kultúráját képviselte. Az a posztmodernizmus, melyet most élünk, a felületesség és a szórakoztatás kultúrája.

   Cosmin Moldovan a posztmodern hódításakor strukturálta képzeletét, attitűdje pedig az X nemzedékével azonos (melyet az észak-amerikai térben határoztak meg így): irónia, cinizmus és szarkazmus. Ez a magatartás a kiábrándulás talaján szökkent szárba, és a modern és a kortárs (kommunista és nemcsak) társadalmak menete váltotta ki. Az élesen pamfletszerű nyilak az ellen a társadalom ellen irányulnak, melyben az embert minden lépésre traumatizálják a durva, támadó ideológia kinövései, melyet gyakran ostobaságok és súlyos abszurditások tarkítanak.

   A rendszer rendszeresen arra törekedett, hogy végig vigye a projektjét: új, identitás nélküli embert alkosson, akit megsemmisít a proletár internacionalizmus bolsevik ideológiája – ez a jelenség folytatódik a globalizáció nivelláló jellegének „köszönhetően”. A fának a marokcsiszolóval durván lecsiszolt felületén helyenként nyomok látszanak a hagyományos népviseletből, mely véletlenszerűen maradt meg a múlt „vöröses”, ahogy a művész nevezi, csípős időszaka után. A művész neodada-expresszionista kóddal „olvasható” alkotó formulája, hogy az emberi alakok töredékekből alakulnak ki, ironikusan humoros, üzenete pedig siralmasan nevetséges.

   Az, ami első látásra mosolyt fakaszt, figyelmesebb pillantásra értésedre adja, hogy intenzív, évtizedeken át húzódó szenvedést rejt magában, melynek járulékos következményeit a mai napig nyögjük. A belső (jellembeli, morális és spirituális) újraszerveződés annyira romboló hatású volt, hogy nehezen látjuk a valós felépülés lehetőségét.

Ennek a világegyetemnek, melyből Istent kiűzték, a két alapvető szimbólum, a sarló és a kalapács az alfája és az omegája. Cosmin Moldovan ezeket a jelképekkel használja, meg még másokat is a műveiben. Az öklödnek nincs esze című munka például jellemző a szerző csípős iróniájára, mellyel egy olyan rendszer irányába, aminek legfőbb célja az volt, hogy irtsa ki az emberi tudatból a szent, a művészi áldozat hite megváltó erejének fogalmát.

   A munkák címéből, mely poémák és pamfletek címének tűnik, irónia és kérlelhetetlen szarkazmus árad. Ha a poémát szavak alkotjáj, Cosmin Moldovan szobrászati poémái megtestesült szavakból állnak: ember, nyomás, kalapács, ütés, rozsdás szeg, sarló, csavar, vér, kínzás, halál stb.

   Cosmin Moldovan minden munkáját vagy ciklusát nagy formátumú tehetségére alapozza, melyet figyelemre méltó művészi intelligencia irányít, mely nagyszerű arányérzékkel ruházza fel az anyag kifejező erejét, a művészi elemek, a formai artikulációk és a színvilág üzenetét illetően.

   A művészi nyelvezet uralása, a képzelet konkrét strukturálódása, a kulturális horizont és mindannak figyelmes követése, ami ma a művészetben történik – mindez nemzedéke egyik leginkább figyelemre méltó szobrászává teszik Cosmin Moldovant.

                                                                                                                                             Onisim Colta 

   Cosmin Moldovan Fragments of our identity című kiállítását, 2015. november 5-én, 19 órakkor nyitják a csíkszeredai Új Kriterion Galériában.

 

  Képek a megnyitóról (frissítés): 

 




Design Hét Sepsiszentgyörgy - 2015 programja

 




2015. október 27., kedd
18:00  15 év építészetoktatás Csíkszeredában – kiállításmegnyitó, szakmai beszélgetés / Lábas Ház, emeleti kiállítótér
2015. november 2., hétfő
16:00  Sajtótájékoztató / Lábas Ház, emeleti kiállítótér
17:00  A KreaKids és a CsomóPont szabadtéri kiállításának megnyitója / Főtér
17:30  A MultiNr kreatívipari kiállítás megnyitója / Lábas Ház, alagsor
19:00  Made in Partium – a Partiumi Keresztény Egyetem alkalmazott grafika kiállításának megnyitója / MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
19:30  ABC graphic design – kiállításmegnyitó / MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
20:00  Kerekasztal-beszélgetés a KreaKids-el és a CsomóPonttal / Tein Teahouse
2015. november 3., kedd
17:00  Prezi, user experience design – Laufer László előadása / MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
18:00  Sepsiszentgyörgy épített öröksége – Sebestyén József  előadása / Székely Nemzeti Múzeum
19:30  A MOME – Mercedes Benz kiállításának megnyitója / Erdélyi Művészeti Központ
19:30  Transylvania Tranzit – erdélyi designerek kiállításának megnyitója / Erdélyi Művészeti Központ
2015. november 4., szerda
17:00 – 21:00  3D-s nyomtatás a FabLab csoporttal – workshop / MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
18:00  IT és Design – beszélgetés / MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
20:30  Dzsesszkoncert: Tóth Viktor Tercett / Park Hotel, Di Stefano Jazz Bár
2015. november 5., csütörtök
10:00 – 21:00 3D-s nyomtatás a FabLab csoporttal – workshop / MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér
11:00 – 14:00  Kreatív Lounge – a Praxis Project marketing és kommunikációs előadásai / Tein Teahouse
15:00 – 18:00  Kreatív Lounge – a Praxis Project marketing és kommunikációs előadásai / Tein Teahouse
15:00 – 19:00  Design Terminál-konzultációk / Lábas Ház, emeleti iroda
2015. november 6., péntek
10:00 – 14:00 Design Terminál-konzultációk / Lábas Ház, emeleti iroda
13:00 – 23:00  Design-vásár / INdiVINO
19:00: A Prowood Design Pályázat eredményhirdetése, kiállításmegnyitó / Lábas Ház, emeleti kiállítótér
20:00 Vásár-buli Buff-al / INdiVINO
2015. november 7., szombat
10:00 – 20:00  Design-vásár / INdiVINO
11:00  Oktogon, Zeppelin, Igloo – lapbemutató és beszélgetés / INdiVINO
18:00 Divatbemutató / Hostel Beer Pub
22:00 Afterparty: DJ Infragandhi / Hostel Beer Pub

2015. október 21., szerda


Mögötte és alatta

Műhelyfoglalkozás és tárlatvezetés a Magmában

 

   
   A MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér (Sepsiszentgyörgy, Szabadság tér 2.) 2015. október 19. és 30. közöt tárlatvezetéssel egybekötött műhelymunkára hívja a 14-18 éves diákokat.
    Erhardt Miklós (Budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem docense) SOLIDARIUM című kiállítása alkalmat nyújt olyan társadalmi, történelmi, politikai és művészeti problémák körbejárására, elemzésére és értelmezésére, amelyek mindennapi életünk részei. A műhelymunka során a kortárs művészet lehetőségeire, a művész feladatvállalására fókuszálunk illetve betekintést nyújtunk a társadalomtudományok és a művészetelmélet szűrőjén keresztül a realitáshoz való mindenkori viszonyunk milyenségének, annak változásainak és megváltoztathatóságának folyamatábrájába, rámutatva hogy a látható mögött és alatt újabb rétegek fedhetőek fel, amelyek segítségünkre lehetnek abban, hogy az igazat is lássuk, ne csak a valódit.*
Érdeklődő csoportok jelentkezését a 0724338562 telefonszámon valamint a studio@magmacm.ro címre várják.

*“...az igazat mondd, ne csak a valódit,” (József Attila, Thomas Mann üdvözlése)

 

Pokorny Attila

 Természetes frekvenciák

 

  

   Október 15-én délután nyitották meg Pokorny Attila, Természetes frekvenciák című kiállítását a csíkszeredai Megyeháza Galériában. A land art munkákat bemutató fotó-dokumentációs tárlatot, Túros Eszter méltatta. A szöveg az alábbiakban olvasható.

 



   Nyomok, kötések, varratok. Természetes frekvenciák. 
  Pokorny Attila, marosvásárhelyi művész szobrásznak tanult. Alkotásait nézegetve, legyen szó mészkőből, márványból, gránitból vagy éppen fából létrehozott szobrairól, a különböző, romlásnak indult épitészeti terekben elhelyezett installációról, hely-specifikus beavatkozásairól, illetve a művészetét talán leginkább domináló természetművészeti megnyilvánulásokról, egységes világ tárul elénk. A használt anyagok, formák, nyomok és jelek komponensei kiegészítik egymást, összefüggő egészbe szerveződnek. Ahogy Pokorny Attila munkásságának egyik főmotívumát is képezik az ún. varratok, úgy eddigi munkásságát is mintha valamiféle képzeletbeli varratok tartanák össze. A részek egymáshoz illeszkednek.
    A mostani kiállítás többnyire a különböző alkotótáborokban készült hely-specifikus alkotásaiból, természetművészeti megnyilvánulásaiból válogat.
    A művész nyomokat talál és nyomokat hagy a természetben, természettel való kapcsolatát állandóan újragondolja az alkotás eseményként is artikulálódó folyamatában. Gesztusaival efemer nyomokat hagy a környezetében. A végtelenre nyit. Összeilletsz, összefűz, megtámaszt, kiemel, kiegészít, infúziót ad, habarcsol, fúgázik, átvezet. Cselekszik. Mert felismeri a hiányt, a változást. Mert emlékezik. Mert felelősséget érez a természetért, a környezetért. Mert együtt működik vele. Beavatkozásait mindig nagyon finoman, érzékenyen hajtva vére, úgy is mondhatnák, hogy gyakran gyógyító gesztusok ezek, melyekkel elsősorban a természet sebeire reflektál, hívja fel a figyelmet. Akár a műtétek utáni öltések a testen, úgy is hatnak Pokorny Attila alkotásai a természetben. Intuitív módon közelít környezetéhez, munkái ugyanakkor az alkotó személyes élményeiből, kulturális tapasztalataiból is építkeznek, melyek elsősorban a különböző formák, motívumok megválasztásánál jutnak kifejezésre – figyeljük csak meg például a keresztszemes motívum gyakori előfordulásait. Pokorny Attila bizonyos értelemben emlékezik. Ahogy a természet változásai is felidézhetik annak korábbi állapotait, az alkotó úgy hívja elő saját élményeit, a múlt számára fontos üzeneteit. Időjáték is ez. Emlékfoltozás. Emlékállítás. Az alkotó gyakran puha, érzékeny, megismételhetetlen és mulandó jelhagyásaival nemcsak összeilleszti, ami eggyé tartozik, nemcsak kiegészíti az űrt, vagy rendezi vissza a természet elemeit egy korábbi állapotukba, hanem ezeket a jeleket, nyomokat bele is simítja környezetükbe. Élő varratok ezek, melyek együtt lüktetnek a természettel. Maguk is a természet részei, csupán átrendeződnek, átlényegülnek, ezáltal plasztikai megnyilvánulássá minősülnek. Pokorny Attila a természetben a természettel dolgozik, úgy teremt kapcsolatot az adott térrel, úgy hoz létre jelentéseket, hogy közben helyeket teremt, számunkra is. Ezek a helyek harmonikusan szerveződnek, gyakran lírai könnyedséggel.
    Munkái monumentálisak nemcsak méretük, hanem hatásuk tekintetében is. Mulandóságuk, törékenységük teszi az alkotásokat igazán erőteljessé, hogy tudjuk, akár a legapróbb szellő is megsemmisítheti azokat.
Túros Eszter

 

  Pokorny Attila 1977-ben született Marosvásárhelyen. 2001-ben végzett a Kolozsvári Képzőművészeti Egyetemen, majd három évig a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karán a Képzőművészeti Mesteriskola Dla-képzésének hallgatója volt. Számos nemzetközi szimpóziumon, művésztelepen, konferencián és kiállításon vett részt Európában. Az elmúlt két évben főszervezője a Gernyeszegi Nemzetközi Kastélypark Művésztelepnek a Teleki Kastélyban. Az utóbbi kilenc évben szinte csak a természetművészettel foglalkozott.