2024. október 17., csütörtök

8. Székelyföldi Grafikai Biennálé, Sepsiszentgyörgy

 

 Nastazja Ciupa - My non-places

 

 

Nastazja Ciupa a 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé fődíjasának kiállításmegnyitójával vette kezdetét a G8 eseményeinek sorozata Sepsiszentgyörgyön. A Lábasházban sorra kerülő tárlatot dr. Kányádi Iréne művészettörténész és Ferencz S. Apor a biennálé kurátora nyitotta meg.

 

Nastazja Ciupa 1991-ben született a lengyelországi Katowice-ben, a Varsói Képzőművészeti Akadémia litográfiai stúdiójának és a klasszikus grafikai technikák stúdiójának az oktatója. Kutatási érdeklődésének és művészi gyakorlatának középpontjában az emberi észlelés áll, különösen annak belső vizuális aspektusai és a valóság értelmezése, amelynek két alapvető dimenziója a tér és az idő. A nem nyilvánvaló, a töredezettség és mulandóság révén az üresség jelentéseinek utólagos látásmódját törekszik elérni. Az ormótlan halmok, a régi bányák, az elfelejtett gyárak és a szürke tömbök képei az időben új formákat nyertek a képzelete által, olyan struktúrákat hozva létre, amelyek hatására a befogadónak az a benyomása, hogy elárasztják, megterhelik az alkotásain létrehozott formák súlya. 

A művész a My non-places (A nem helyeim) című kiállításán a mulandóság és a kiüresedés jelenségére keresi a választ a környezetében maradt régi bányák, elhagyatott sziléziai gyárak szürke tömbjein keresztül. Ezeket a szürke tömegeket, idővel a képzelet súlyos formákká, struktúrákká alakítja, új képi megoldásokat hozva létre térben és időben. (F. S. A.)

A 7. Székelyföldi Grafikai Biennálé kiírása a Stratégiák címet javasolta. Nastazja Ciupa litográfiája úgy témaválasztásában, mint igényes kivitelezésében joggal kiérdemelte a Biennálé fődíját. A sepsiszentgyörgyi tárlaton látható munkái egyfajta időbeli és térbeli transzferek, a művész származási helye posztindusztriális tájainak a leképzései.


 “A nem-helyeim” címet viselő grafikai sorozat a művésznő gyermekkorából ismert tereinek a mentális térképei, amelyek emlékekből vagy régi képekből épülnek fel: posztindusztriális épületek, régi bányák, vasúti sínek, kémények, víztornyok. Olyan tájakba kalauzolja a nézőt, amely számunkra, Kelet- és Közép-Kelet-európaiaknak ismerős érzéseket mozgat meg, hiszen a mi vidékeinket is többé-kevésbé ezek az elhagyott gyárépület-monstrumok határozzák meg.  Tájak, amelyek akarva-akaratlanul hozzátartoznak a mi identitásunkhoz is. A sorozatban megjelenő mentális terek a gyerekkor idealizált képeként jelennek meg a nyomatokon. Ebben az idealizálási folyamatban létrehozott kép egy különálló térré válik, amely lehet, hogy már csak a művésznő elméjében létezik, így túllépve a lengyelországi Szilézia bányavidékeinek elhagyatott terein, globálissá válik. 

Nastazja Ciupa munkásságát nagyban meghatározza Marc Augé, Heidegger és Foucault filozófiája. Marc Augé könyve, a “Non places”, amely a tárlat címét is megihlette, a tér identitásnélküliségét tematizálja, amely az emberi kapcsolatok hiánya miatt válik személytelenné. Nastazja Ciupa művészi érzékenységgel közelít azokhoz a helyekhez, amelyeket hajlamosak vagyunk megtagadni, elfordulni tőlük és ezáltal egy új, személyes identitással ruházza fel őket. A művész litográfiái egyfajta krízishelyzetre próbálnak választ találni. A magas szintű technikai kivitelezés és a művész lírai érzékenysége ezek iránt a Közép-kelet európai tájak iránt, amelyek a mi vizuális memóriánkat is nagymértékben meghatározzák, olyan alkotásokat teremtenek, amelyek érdemben nyerték el a fődíjat a tavaly előtt.

Nastazja Ciupa munkái úgy témaválasztásában, mint igényes kivitelezésében tulajdonképpen időbeli és térbeli transzferek, a művész származási helyének egyfajta érzékeny, de akár idealizáltnak nevezhető memóriaképei is. A sorozat egy utazás haza, a művész származási helyére. Olyan mentális helyeket ábrázolnak, amelyeket idealizálni kezdünk egy eltelt idő után, mert ezek az elhagyatott ipari, indusztriális terek mindannyiunk létterét meghatározzák. (K. I.)

https://gbiennial.ro/hu/ket-kiallitasmegnyitoval-kezdodtek-a-8-szekelyfoldi-grafikai-biennale-esemenyei-sepsiszentgyorgyon/ 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése